loader
Łódź - dawniej i dziś
Public group
Grupa dla osób lubiących Łódź
ReFotografie: Łódź - Targowisko Rynek Leonhardta c. 1930 vs 2023https://www.youtube.comLubisz Refotografie? Postaw mi kawę! https://www.buymeacoffee.com/refotografieRynek (plac) Leonhardta (zwany też "bazarem Leonarda") w Łodzi na zdjęciu z ost...
user
Write a comment...
ReFotografie: Łódź - skrzyzowanie Piotrkowskiej i Głównej (al. Mickiewicza) - ok. 1976 vs 2021https://www.youtube.comWidok skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z ul. (jeszcze) Główną (od 1979 al. Mickiewicza), w kierunku kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 152 w Łodzi na zdjęciu Kr...
user
Write a comment...
ReFotografie - Łódź: ul. Milscha (Kopernika) 53 1898vs2024https://www.youtube.comBrowar Milscha przy ul. Milscha 53 w Łodzi na mylnie podpisanej pocztówce ze zdjęciem Bronisława Wilkoszewskiego z 1898 r. (podpis dotyczy położonej nieopoda...
user
Write a comment...
Dzisiaj spacer po centrum Łodzi w ramach senioraliów.
+19
user
Write a comment...
photo
Nowe restauracje w Łodzi. W planach kultowa śniadaniownia z Warszawy i naleśnikarnia dla fanów Wiedźminahttps://lodz.plRok 2024 pod względem otwarć zapowiada się bardzo obiecująco. Za nami już pierwsze dni funkcjonowania m.in. kawowego konceptu Fave Coffee czy nowego MILK-a. Kolejne miesiące przyniosą dużo dobrego...…
user
Write a comment...
photo
Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run 2024 w pigułce. Trasa, darmowa Fala i więcej!https://lodz.plJuż w sobotę, 25 maja kolejny Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Jaką trasą pobiegną zawodnicy, jakie atrakcje przygotowano dla zawodników, jak wyglądają koszulka i medal? Tego wszystkiego dowiecie…
user
Write a comment...
photo
Łódź na wyjątkowe okazje. Wieczór panieński, baby shower i... impreza rozwodowa! [PRZEWODNIK]https://lodz.plSzykuje Ci się ważne wydarzenie? Jedno z tych “najważniejszych w życiu”? Sprawdź nasze zestawienie ciekawych miejscówek w Łodzi, idealnych do zorganizowania wieczoru panieńskiego, spotkania…
user
Write a comment...
Taki piękny widok na Łódź
fot. Sopelek
user
Write a comment...
Łódź potrafi zachwycić

foto - Tomasz Melka
user
Write a comment...
Na koniec wekendu spacer po uroczysku Lublinek i nad stawami w Konstantynowie Łódzkim.
+17
user
Write a comment...
Dzisiejszy wyjazd do Arkadii ii Nieborowa.
+53
user
Write a comment...
Tego dnia w 1919 roku w Synagodze Wielkiej w alei Kościuszki w Łodzi Julian Tuwim poślubił miłość swojego życia Stefanię Marchew - swoją rówieśniczkę urodzoną w 1894 roku w Tomaszowie, w zasymilowanej zamożnej żydowskiej rodzinie.
Tak wspominano to wydarzenie: Pamiętam dzień ich ślubu z Łodzi. Ona – urocze zjawisko, królewna z bajki, on nieprzytomny ze szczęścia…
Poznali się w 1912 roku na ulicy Piotrkowskiej. On - zakochany bez pamięci, zatracił się zupełnie w swojej miłości do Stefy. Wspominał po latach w jednym z listów:
„Byłem niczym. Raczej czymś ujemnym, niepewnym, niepokojącym. Bez pieniędzy, bez „imienia”, z całą furą defektów. I oto takiemu „chłopcu z Łodzi” oddałaś cudowne, słodkie, kwitnące życie swoje!”
Po ślubie w łódzkiej synagodze odbyło się wesele w Warszawie, w której spędzili czas międzywojnia, opływając w dostatku.
W 1939 wyemigrowali z Polski. Powrócili do niej w 1946 roku. Swoich dzieci nie mieli. Adoptowali żydowską sierotę Ewę. Tuwim odszedł w 1953 roku. Stefania przeżyła go o 38 lat. Po swojej śmierci w 1991 roku spoczęła u boku męża na Wojskowych Powązkach.
A może byśmy tak, jedyna,
Wpadli na dzień do Tomaszowa?
Może tam jeszcze zmierzchem złotym
Ta sama cisza trwa wrześniowa…
user
Write a comment...
Sezon na fontanny w Łodzi już tuż tuż!

Już w majówkę ruszy ponad 20 fontann, które ozdobią nasze miasto!
Pierwsza fontanna, która może nas uraczyć swoim widokiem jeszcze przed majówką, znajduje się w Parku Staromiejskim.
Od 1 maja zapraszamy do oglądania pozostałych fontann w różnych zakątkach miasta:
Śródmieście: Skwer Powstania Węgierskiego, Pasaż im. A. Rubinsteina, Park im. S. Moniuszki, Park im. H. Sienkiewicza
Polesie: Park im. ks. J. Poniatowskiego
Bałuty: Park Helenów, Park im. S. Żeromskiego, Park im. A. Struga
Widzew: Park Podolski, Park 3 Maja, Park Widzewski
Górna: Fontanna Św. Faustyny na Placu Niepodległości, Park im. W. S. Reymonta
Koziny: Zieleniec przy ul. Długosza
Dodatkowo, fontanny zaczną działać także w miejscach szczególnie popularnych wśród łodzian: Pasaż Schillera, Plac Wolności, Pasaż Majewskiego oraz na odnowionym Starym Rynku.
+4
user
Write a comment...
photo
Księży Młyn zachwyca! Rewitalizacja już się skończyła, więc czas odkryć jego zakamarki [PRZEWODNIK]https://lodz.plCzy można spędzić cały dzień na jednym osiedlu i świetnie się przy tym bawić? Oczywiście, a tym osiedlem musi być po prostu Księży Młyn.
user
Write a comment...
Wczoraj spacer nad Stawami Jana. Straszne tłumy.
+2
user
Write a comment...
Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że udało nam się pozyskać trzy przedwojenne latarnie z ulicy Cmentarnej! Oprócz ozdobnych cokołów zachowały się w nich pierścienie zasłaniające miejsca łączeń kolejnych segmentów słupa oraz początek ślimaka. Ozdobna góra rzecz jasna została odcięta wiele lat temu przy okazji modernizacji oświetlenia.
Latarnie 23 kwietnia trafiły do Zajezdnia Muzealna Brus, gdzie w przyszłości będą dopełnieniem planowanej wystawy wiat przystankowych, a przy okazji pomogą w oświetlaniu terenu.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten nieco szalony jak na nas projekt

Fot. Jakub Tarka
+4
user
Write a comment...
photo
Protest rolników w Łodzi. Utrudnienia na al. Piłsudskiego [SZCZEGÓŁY]https://lodz.plW piątek, 26 kwietnia rolnicy zaprotestują pod Urzędem Marszałkowskim, a utrudnienia pojawią się na al. Piłsudskiego.
user
Write a comment...
photo
Wyjątkowe miejsca w Łódzkiem. W jednym z nich urodził się syn Napoleona [PRZEWODNIK]https://lodz.plZarówno Łódź, jak i całe województwo łódzkie skrywają wiele interesujących miejsc i atrakcji, których nikomu nie trzeba szerzej przedstawiać. Dziś z kolei zaproponujemy te, które nie wydają się tak…
user
Write a comment...
Jeden z najbardziej urokliwych pałaców w województwie łódzkim, czyli dwór Zawiszów w Sobocie k. Łowicza. To tutaj urodził się w 1809 roku powstaniec listopadowy Artur Zawisza Czarny, stracony w 1833 roku na placu kaźni w Warszawie (obecnie Plac Artura Zawiszy).
Fragment pałacu pochodzi z XV wieku. Obiekt by wielokrotnie przebudowywany. Obecny kształt uzyskał w XIX wieku, stając się kompleksem pałacowo-ogrodowym. Po 1945 majątek rozparcelowano, budynek przekształcając w dom wielorodzinny. Obecnie w rękach prywatnych.
user
Write a comment...