loader
Sport
Health

Porady dotyczące dbania o kondycję fizyczną. Nordic walking, pływanie, rower... jak wybrać odpowiednią formę aktywności fizycznej.

Czy każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie aktywności fizycznej? Jak dbać o nią mając lat 50+ ? Czy wszystkie ćwiczenia są odpowiednie? Jakie obciążenia dobrać, żeby sobie nie zaszkodzić? Tu znajdziesz odpowiedzi.

Zaczynamy...

Przede wszystkim, jeśli do tej pory sport oglądaliśmy tylko w telewizji, to przed przystąpieniem do zmian w naszej codziennej aktywności warto poradzić się lekarza. Być może choroby, które niestety dość często w średnim wieku nam towarzyszą, są przeciwskazaniem do uprawiania konkretnej dyscypliny. Jeśli po konsultacji, lekarz nie znajdzie istotnego powodu do zaniechania aktywności fizycznej, możemy zaczynać. Na początek dobry będzie spacer. Chodzenie to podstawowa forma wysiłku zalecana w każdym wieku. Niemal każdy z nas posiada telefon komórkowy, który w tym przypadku może być bardzo pomocny. Zainstalujmy sobie aplikacje do mierzenia kroków, gdyż będzie to świetna mobilizacja naszych sił, by stopniowo zwiększać dystans. Jest całe mnóstwo darmowych programów, z których możemy skorzystać, takich jak chociażby: krokomierz, który za pomocą wbudowanego czujnika będzie nam nie tylko liczył kroki, ale również spalone kalorie. Nie musimy mieć włączonego Internetu. Podobnie jak Accupedo czy StepsApp. To tylko przykłady, niemniej dla bardziej wymagających znajdą się aplikacje, które będą monitorowały np. ciśnienie krwi, a także umożliwią połączenie z przyjaciółmi, z którymi możemy rywalizować w pokonywaniu dystansu.
Warto zadbać również o odpowiedni strój i buty, które powinny zapewnić nam komfort chodzenia. Buty muszą mieć dobrą przyczepność i gwarantować nam stabilizację stopy. Jeśli będziemy aktywni niezależnie od panującej aury, warto też zwrócić uwagę na nieprzemakalność obuwia. W zależności od pory roku wybierzmy odpowiedni strój. Na rynku można znaleźć szeroki asortyment sportowej odzieży oddychającej, bo tylko wtedy spływający pot po plecach nie zepsuje nam przyjemności z uprawianej aktywności. Udając się do sklepu sportowego, warto poprosić sprzedawcę o radę w doborze odpowiedniej odzieży.

Pierwsze kroki

Kiedy mamy już odpowiedni strój, dobrane buty i zainstalowaną aplikacje możemy zaczynać naszą przygodę ze sportem. Na początek przejdźmy taki dystans, żebyśmy odczuwali niewielkie zmęczenie. Mała intensywność na wstępie jest dobrym pomysłem. Nie musimy zaczynać od słynnych dziesięciu tysięcy kroków. Załóżmy sobie, że w pierwszym tygodniu zrobimy do pięciu tysięcy, w drugim do siedmiu, itd. Z czasem dobrze jest wydłużać dystans lub zwiększać tempo. Jeśli spacery nam nie wystarczą, możemy z czasem wydłużać kroki, przygotowując się w ten sposób do kolejnej dyscypliny, jaką jest nordic walking, polecana zwłaszcza dla osób w naszym wieku. Podczas chodzenia z kijkami angażowanych jest 90% mięśni całego ciała. Daje efekty jak bieganie, jednak nie obciąża tak bardzo kręgosłupa czy stawów. Poza tym chodzenie z kijkami pomoże podnieść sprawność układu krążenia i wyćwiczyć utrzymanie równowagi. Warto wiedzieć, że przy zakupie kijków trzeba zwracać uwagę na ich długość- należy pomnożyć swój wzrost przez współczynnik 0,68, oraz na rękojeść (powinna dobrze leżeć w dłoni i posiadać pasek). Jeśli jesteśmy początkującymi piechurami dobrze jest kupić aluminiowe kijki, odporne na obciążenia i złamania. Na allegro jest ich całe mnóstwo, a dodatkowo często w pakiecie można dostać zegarek do mierzenia kroków. I to wszystko za nie więcej niż 60 zł. Ważne jest też, aby prawidłowo wykonywać ruchy, nie narażając się na kontuzje. Obejrzyj instruktażowy filmik, a będzie ci łatwiej przyswoić technikę: https://www.youtube.com/watch?v=hzJXBr-x-0Q.

Gdy spacer już nie wystarcza...

Taniec to kolejna forma aktywnego spędzania czasu, dzięki której nie tylko możemy poprawić koordynację, wyregulować oddech, ale również wymodelować sylwetkę czy usprawnić nasze stawy. Oprócz tak oczywistych korzyści, dzięki poruszaniu się w rytmie cha-cha, możemy skutecznie pozbyć się napięcia, wzmocnić mięśnie grzbietu, brzucha, łydek czy ramion. Oprócz wymienionych zalet, wybierając się na potańcówkę możemy być pewni, że poprawi nam się nastrój, gdyż podczas ruchu nasz organizm wydziela endorfiny (tzw. hormony szczęścia), które dodadzą nam chęci do życia. Warto wybrać się do najbliższego domu kultury, gdyż głównie tam odbywają się kursy nauki tańca dla dorosłych. Z każdym krokiem nowo wyuczonego tańca będzie wzrastać w nas poczucie pewności siebie, a to przełoży się na zadowolenie z życia.
Powszechnie uważa się, że najwięcej korzyści dla naszego organizmu wśród różnych dyscyplin sportowych daje pływanie. Jedną z jej zalet jest to, że mając dostęp do krytego basenu można ją uprawiać cały rok. Chodząc regularnie na basen wzmacniamy układ odpornościowy, serce, a tym samym układ krążenia. Woda, w której przebywamy wywiera delikatny masaż oraz bardzo dobrze oddziałuje na skórę. Pływając odciążamy nasz kręgosłup oraz stawy i usprawniamy układ oddechowy. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie style są odpowiednie dla każdego. Jeśli ktoś zmaga się z bólami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, powinien unikać pływania żabką. Przy tej dolegliwości zaleca się pływanie krytym kraulem który rozluźnia mięśnie lędźwiowe i wzmacnia mięśnie grzbietu. Aby uatrakcyjnić sobie pobyt na basenie i jednocześnie korzystać z dobrodziejstw wody, można zapisać się na zajęcia typu aqua aerobic, podczas których instruktor dobiera ćwiczenia w zależności umiejętności uczestników. Dodatkowym atutem może być to, że zajęcia takie są prowadzone w grupach, a to daje nam okazję do spotkania nowych znajomych. Ćwiczenia w wodzie to również bardzo dobra rehabilitacja, jeśli mamy jakąś dysfunkcję ruchową i zmagamy się z bólem. A jeśli mamy wnuki- jest to świetny sposób na atrakcyjne spędzanie z nimi czasu.
Sprawność fizyczna dojrzałego człowieka maleje wraz z upływem lat. To, co kiedyś nie sprawiało nam problemów, teraz niejednokrotnie wykonujemy z niemałym wysiłkiem. Pojawia się wiele schorzeń, w tym zwyrodnienia stawów, co powoduje ból. Większość zmian zachodzących w naszym organizmie pojawia się wskutek niedostatecznej aktywności fizycznej lub przeciążeń wskutek pracy fizycznej. Bardzo dobrym rozwiązaniem na rozmaite dolegliwości aparatu ruchu jest joga, dzięki której będziemy mogli cieszyć się sprawnością przez długi czas. Nawet jeśli nie ćwiczyliśmy od kilkudziesięciu lat, to nie powinniśmy zwlekać z rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych. Joga wydaje się być idealna właśnie dla tych, którzy zaniedbali swoje ciało. Jest bezpieczna dla stawów, zapobiega osteoporozie, wzmacnia i rozciąga mięśnie, dotlenia organizm, zmniejsza ryzyko demencji, a także pozytywnie wpływa na nasz układ krwionośny. Musimy pamiętać, że nasze ciało stanowi nierozerwalną całość z naszą psychiką. Powiedzenie “W zdrowym ciele zdrowy duch” jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Swobodne układanie ciała podczas ćwiczeń pomaga nam utrzymać właściwe relacje pomiędzy układem nerwowym, narządem ruchu i narządami zmysłów. Zważywszy na popularność jaką cieszy się ta dyscyplina, znalezienie odpowiedniej szkoły (kursu) nie powinno stanowić problemu. Równie dobrze, przygodę z jogą można rozpocząć u siebie w domu. Jeśli nie wiecie jak, podsyłamy wam link jogi dla początkujących: https://www.youtube.com/watch?v=wSBSYG3lnIQ.
Do najbezpieczniejszych ćwiczeń dla osób po pięćdziesiątce należą także pilates, czyli zestaw ćwiczeń, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała - https://www.youtube.com/watch?v=kewIkuf_QjY, czy ćwiczenia z użyciem taśm oporowych, które są niedrogie, lekkie i dają ogrom możliwości: https://www.youtube.com/watch?v=JQV3PpiVOYo. Na koniec warto wspomnieć o bardzo przyjemnej aktywności jaką jest jazda na rowerze. Oprócz pozytywnego wpływu na stawy kolanowe, mięśnie grzbietu czy brzucha, ta forma aktywności polecana jest w szczególności dla cukrzyków, osób z nadwagą, czy z nadciśnieniem tętniczym. Wystarczy już dwa, trzy razy w tygodniu wybrać się na wycieczkę rowerową, by poprawić swoją sprawność. Przy doborze roweru zwróćmy jednak uwagę na ramę, by była dość niska (polecamy rower typu holenderskiego) i wygodne siodełko. Świetną alternatywą może okazać się również rower elektryczny. Kto raz spróbuje, nie będzie chciał już wrócić do jazdy na tradycyjnym jednośladzie. Mając taki pojazd możemy wybrać się w bardziej wymagające tereny. Rower znakomicie wpływa również na nasze samopoczucie.
Pamiętajmy, że to od nas w głównej mierze zależy komfort naszego życia. Aktywność fizyczna na pewno go zwiększy.
user
Write a comment...
Join 50plus50 Club

Popular posts

What is International Women's Day and what is its history?
Four tips on making new friends in 50plus50 Club
How should you introduce yourself in 50plus50 Club?
5 best ways for over-50s to make new friends and spend time together

Categories

Sport
Diet
Beauty
Environment
Books
Relationships
Lifestyle
Health
Mind
Sleep
Entertainment
Relaxation

You might like to read

Tags

mental stimulation
mental health
interpersonal relations
board games
SPA
good mood
sleep quality
insomnia
well-being
greenhouse effect
climate catastrophe
climate change
torrential rains
tornado
global warming
global drought
brain
stress
managing stress
crosswords
healthy diet
vitamins
microelements
balanced diet
assertiveness
difficult relations
interesting books
psychology
environment
film
insulin resistance