KRAKOWSKIE SMOCZYCE
Public group
Grupa krakowianek, pozytywnie zakręconych, które mają ochotę pogadać o niczym, pośmiać się, podzielić ciekawostkami, czasem wyżalić a czasem zaszaleć. Nie ma to być kolejny kilkudziesięcioosobowy spis anonimowych w sumie osób, tylko kameralna ekipa, która jest w stanie sympatycznie dobrze się bawić we własnym gronie od czasu do czasu. I jest - najfajniejsze smoczyce, jakie tylko można sobie wyobrazić. Będzie się działo! Uwaga- grupa zamknięta, proszę nie składać zgłoszeń.
Wawelskich zapisków ciąg dalszy... no bo można chodzić i chodzić, a i tak zawsze dostrzeże się coś nowego. Ja ten Wawel po prostu lubię. Jest magia.
Zaaranżowane na nowo Apartamenty Prywatne, królewskie ale nie tylko. Odtworzony został gabinet prezydenta Ignacego Mościckiego, można obejrzeć jego łazienkę z wpuszczaną w podłogę wanną.
Arrasy, arrasy, meble, obrazy... tchnienie dawnych epok.
No i złapałam kolejnego smoka w aplikacji!😁
+22
user
Write a comment...
Po dłuższej przerwie- na Wawel. Bo nowa wystawa- gabinet a właściwie trzy gabinety porcelanowe w ramach Prywatnych Apartamentów. Przepiękna kolekcja porcelany oraz sreber stołowych i kryształów. Głównie z epoki królów Augustów. Określana mianem „białego złota” stała się na królewskich dworach, wśród arystokracji i szlachty synonimem splendoru, bogactwa i wyjątkowości. Europejska porcelana w XVIII wieku nie tylko dorównała dalekowschodnim pierwowzorom, ale wręcz je prześcignęła, znacząco zmieniając również obraz społeczeństwa, w którym zatriumfowała swoboda wyobraźni. Wystawa prezentuje nie tylko najwybitniejsze, kunsztownie wykonane dzieła z porcelany pochodzące z założonej przez króla Augusta II manufaktury w Miśni, ale także szerokie spektrum kultury materialnej XVIII wieku. Tak przedstawiona kolekcja jest najbardziej znaczącym zbiorem w Europie Środkowej. Pomysłowo wyeksponowane zbiory w czarnych salach wewnątrz szklanych gablot odbijają się w lustrach... elegancko, stylowo, pięknie.
+13
user
Write a comment...
Zaczął się kolejny rok. Nie usiedziałam długo w domu. Razem z moją świeżo upieczoną "Panią Inżynier" wsiadłyśmy na miotły (Wizzair) i poleciałyśmy! Tym razem za cel obrałyśmy Rzym. Przy okazji "zaliczyłyśmy" Pompeje i Neapol. Pozdrawiam serdecznie!
+25
user
Write a comment...
Informacyjnie.😀 Kto nie widział niech obejrzy. Teatr Kamienica zawitał do KRK ze sztuką pt. PETARDA w reżyserii Jerzego Bończaka.. Dynamiczna komedia oparta na klasycznym qui pro quo, nikt nie jest taki jak się wydaje. Spektakl ma podwójną obsadę, ja trafiłam na tę z Tomaszem Schimscheinerem i Andrzejem Deskurem. Szczególnie ten pierwszy- główny bohater i jednocześnie oś całego zamieszania- wielkie brawa. Duuużo śmiechu! Polecam bo warto.
user
Write a comment...
Być w Krakowie i nie być w Jamie? Nie liczy się! To znaczy przyznaję, w Smoczej Jamie jeszcze nie byłam☺️, ale w Jamie Michalika tak. Kultowe miejsce. Klimatyczne, historyczne. Floriańska 45.
W 1895 roku przybyły ze Lwowa cukiernik Jan Apolinary Michalik założył na parterze kamienicy przy ul. Floriańskiej 45 w Krakowie „Cukiernię Lwowską”. Reklamował ją jako „fabrykę cukrów warszawskich, herbatników i pierników”. Około 1900 roku Michalik uruchomił koło cukierni „fabrykę cukierniczą”. Produkowano tam dobrej jakości wyroby cukiernicze i czekoladowe, a także kakao w proszku.
 A dlaczego Jama? Bo lokal długi i bez okien.
 Niemal od początku upodobała go sobie krakowska bohema- malarze, literaci, dziennikarze. Kto tu bywał? Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Jan August Kisielewski, Adolf Nowaczyński, Leon Schiller, Tadeusz Żeleński (Boy) i wielu innych.
W 1904 roku zaistniał kabaret Zielony Balonik. Tak zapraszano na inaugurację:
W sobotę, dnia 7 bm. odbędzie się hałaśliwe otwarcie pierwszego krakowskiego kabaretu artystów, w szlachetnym winie ochrzczonego imi …
See more...
+6
user
Write a comment...
Wczoraj na Rynku było tak... lampkowo, jarmarkowo, tłoczno, głośno, pachnąco, potem smacznie. I te cudne róże zimą...😍
+5
user
Write a comment...
A za dnia, poza Rynkiem, przy Pijarskiej, taki dom: Kamienica z Atlantami. Podobno wewnątrz taka sień, niestety nie udało mi się wejść...
W Krakowie są tylko trzy kamienice z fasadami przyozdobionymi męskimi postaciami.
Projektantem i właścicielem tej był krakowski architekt Władysław Kaczmarski, budowa została ukończona w 1894 roku. Mimo że poszarzała, nadal piękna...
user
Write a comment...
Kraków... Rynek... wieczór..😍
I piękne wnętrza restauracji, Rynek Główny 19- zachwycające stropy.
+10
user
Write a comment...
photo
Alfabet po krakoskuhttps://youtube.comShare your videos with friends, family and the world
user
Write a comment...
Bardzo znany, bardzo z Krakowem kojarzony kościół na Skałce…
Dzisiejszy jest prawdopodobnie trzecim z kolei, jaki stanął w tym miejscu. Pierwotną romańską rotundę św. Michała Archanioła, w której miał zginąć bp Stanisław, przebudowano na modłę gotycką z fundacji Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Ten zaś kościół, zniszczony podczas najazdu Szwedów w połowie XVII wieku, zdecydowano się rozebrać. Ostateczny wygląd obecnej – barokowej – budowli, w tym także monumentalne dwubiegowe schody prowadzące do wnętrza świątyni, zawdzięczamy warszawskiemu architektowi Antoniemu Solariemu. Nowemu kościołowi nadano podwójne wezwanie: św. Michała Archanioła oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
 Legendę o św. Stanisławie wszyscy znają. Konflikt z królem Bolesławem Śmiałym zaowocował zabójstwem biskupa, ale przyczyny giną w pomroce dziejów przykryte warstwami interpretacji, manipulacji. Czy biskup upomniał króla za istotnie niecne postępowanie czy też jak pisze Gall Anonim był „traditorem” (łac. zdrajca)i spiskował przeciw władcy? Kto miał rację, nie wiadomo, ale władca stracił władzę, a nad pańs …
See more...
+9
user
Write a comment...
Wartość uśmiechu, śmiechu- niezaprzeczalna.
Jak widać każdy może zostać baletnicą.... baletnicem?😜
Tak przy okazji usilnego tworzenia przez oszalałe feministki tzw. feminatywów czyli żeńskich wersji- zszokowały mnie gościni, naukowczyni i widzka. Idąc tym tropem wg zawodów: szklarz- szklarka czy szklarczyni?
Kobieta premier to premiera, premierka czy premierczyni ?
Bo ministrę jużeśmy spotkali parę razy...
Elektryk- elektryczka? 🤣
Murarz- murarczyni?🤣
Drukarz- zapewne drukarczyni, bo drukarka to maszyna...
Ale daj takiej feministce powołanie do wojska to nagle będzie tylko- aż kobietą...
user
Write a comment...
Szukałam, aż znalazlam w banku moich zdjęć- ta sama kwiaciarnia przy Szewskiej, kilka miesięcy wcześniej. Wiosenno- letnia.Ech... Obiecuję, że zimową wersję też zamieszczę.😀
user
Write a comment...
Korzystając z pięknej pogody uciekłam z domu odkryć jakiś nieodkryty kawałek Krakowa. Padło na kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Weszłam do środka i zaniemówiłam. Zjawiskowa, ogromna przestrzeń z białego kamienia, strzeliste kolumny, wysokie okna. Jak można było twierdzić onegdaj, że gotyk jest brzydki?!
Wg legendy kościół miał zostać zbudowany w ramach zadośćuczynienia przez króla Kazimierza Wielkiego za utopienie ks. Baryczki, ktorego ciało wyrzuciła Wisła nieopodal, ale tak naprawdę zgadza się tylko to, że obok kościoła pw. Bożego Ciała miał być dla osady Kazimierz reprezentacyjną, z iście królewskim rozmachem budowaną świątynią. Mówi się, że jest to kościół niedokończony, krótszy o 12,5 metra od planowanego, w historii przez jego wnętrze przeszła powódź a w wyniku trzęsienia ziemi zawaliło się sklepienie. Na mnie wywarł ogromne wrażenie.
+13
user
Write a comment...
No i nie wiem, który przystojniejszy? 🤣 🤣🤣Garniturki mają kolorowe, do każdej kreacji dopasuję... trudny wybór...
Przed galerią Kazimierz tacy przystojniacy pomieszkują. Do 12 października szansa na selfie ze smokiem. Obejdzie się bez Fredrowskiego krokodyla, skoro są smoki. No i nie trzeba prosić faceta "smoka daj mi luby". Bierzemy same, od razu 5.😉
+2
user
Write a comment...
Mały wgląd w zakończoną przed kilkoma dniami Juromanię. Najbliżej mnie zamek w Korzkwi. A cóż to takiego korzkiew? Łyżka - warząchew. Obok rzeka Korzkiewka. Ponoć skała ma kształt łyżki, stąd nazwa. W 1352 r. Jan herbu Syrokomla kupił wzgórze Korzkiew, gdzie wybudował zamek, który pełnił funkcję obronną i mieszkalną rodu Zaklików do II poł. XV wieku. Potem właściciele się zmieniali. Pod koniec XV w. oraz w 1720 r. budowla została przebudowana. Zamek znajdował się następnie w rękach Wesselów i Wodzickich, a pod koniec XIX w. popadł w ruinę. Swego czasu gościł tu w czasie polowań nawet August II , a zameczek jest częścią Szlaku Orlich Gniazd. Od 1997 r. zamek jest stale zamieszkany przez rodzinę Donimirskich, architekt Jerzy Donimirski jest potomkiem rodu Wodzickich i ma ambicje przywrócić świetność budowli. W zamku pokoje gościnne, restauracja i sale bankietowe. Ponoć planowana jest także odbudowa mieszczącego się dawniej w pobliżu zamku dworu, odtworzenie stawów oraz stworzenie małego muzeum i skansenu.
Oby.
Ciekawostka- herb Syrokomla to jeden z najstarszych herbów polskich. Nie udało mi się odnaleźć znaczenia tego słowa (czyżby zniekształcona sykomora- drzewo figowe?).
+11
user
Write a comment...
Obraz Złotego Wieku... Byłam. Wczoraj. Nie będę się rozpisywać, link dla zainteresowanych.
Krótko: 450 eksponatów w kilkunastu salach dzięki współpracy 43 podmiotów także prywatnych, polskich i zagranicznych. Ukochane przez Zygmunta Augusta arrasy, obrazy, naczynia, ozdobne mszały i modlitewniki, zbroją młodocianego Zygmunta Augusta i miecz z jego grobu, renesansowe portale, piece, kominki,... Jeszcze dziś i jutro od 19.00 na dziedzińcu mapping- sjaldy z opisem epoki. Po prostu wspaniałe.
photo
Obraz Złotego Wieku na Wawelu - Magiczny Krakówhttps://www.krakow.plImponująca liczba eksponatów, nowatorskie ujęcie wyjątkowego tematu, znamienite zabytki z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Wystawa „Obraz Złotego Wieku”, która odbędzie się w dniach 15
+24
user
Write a comment...
Informacyjnie...
W weekend bilety w promocyjnej cenie i od 19.00 na dziedzińcu mapping... trzeba być!
Ja będę. 😄
photo
Zamek Królewski na Wawelu - oficjalna strona - bilety, informacje, rezerwacjehttps://wawel.krakow.plWitamy na Zamku Królewskim na Wawelu. Wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości, w roku 1930 Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju, przechowującym cenny zespół obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej obejmują znakomitą i największą w Europie kolekcję namiotów. Zbiory Zamku są prezentowane na kilku stałych ekspozycjach, przybliżających wygląd królewskiej rezydencji w wiekach XVI i XVII.
user
Write a comment...
Tak mimochodem udało mi się odwiedzić ciekawe miejsce niedaleko Krakowa. Siedziba Muzeum Archeologicznego – biura i magazyny ulokowane na terenie dawnych włości rodu Branickich.

Branice to jedna ze starszych podkrakowskich miejscowości, wzmiankowana już w 1250 r., kiedy książę Bolesław Wstydliwy przyznał wojewodzie krakowskiemu, Klemensowi, prawo łowienia tutaj bobrów. Wieś od początku istnienia aż do końca XVIII w. była własnością Gryfitów i siedzibą rodową Branickich pieczętujących się herbem Gryf. Oczywiście przez wieki zmieniali się właściciele, dziś znajduje się tam piękny, typowy dwór z XIX wieku wybudowany przez Badenich oraz znacznie starszy i ciekawszy architektonicznie Lamus- niegdyś główna siedziba Branickich. Jego pierwotne zręby pochodzą z początku XVI w., kiedy to był zapewne wieżą obronno-mieszkalną. Rozbudowy siedziby dokonał ok. 1603 r. Jan Branicki herbu Gryf, a dokładnie na jego zlecenie Santi Gucci.
Na kamiennych piwnicach znajdują się pomieszczenia parteru wzniesione z cegły: sień ze schodami na piętro oraz sala nakryta sklepieniem kolebkowym. Na piętrze mieści się wielka sala o pięknym kamieniarskim wystroju i sięgający sufitu kominek, obudowany płaskorzeźbionymi płytami z kamienia pińczowskiego,

Zespół dworsko-parkowy w Branicach tworzy kilka budynków oraz otaczający je park z resztami założenia krajobrazowego. Jest też niszczejący niestety wiekowy spichlerz oraz bardzo nowoczesne choć dostosowane stylistycznie magazyny. Płot okalający dwór niszczeje niestety, samo miejsce mało znane, a szkoda.
+11
user
Write a comment...